انواع پکیج های دیواری

انواع پکیج های دیواری

انواع پکیج های دیواری

پکیج های گرمایشی یکی از مهم ترین اجزای مورد استفاده در منازل است که عدم کارکرد مناسب آن می تواند تا حد زیادی آسایش زندگی شما را مختل کند. به زبان ساده می توان گفت این دستگاه های گرمایشی موتور خانه های کوچکی در منازل یا ادارات هستند که آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را فراهم می کنند. این دستگاه های گرمایشی در انواع و مدل های متنوعی ساخته شده که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

انواع پکیج از نظر محفظه احتراق

این دستگاه های گرمایشی را می توان از نظر نوع محفظه احتراق به دو دسته دودکش دار و فن دار تقسیم بندی کرد. از این نوع در ساختمان هایی که دودکش یا شرایط تهویه مناسب وجود دارد استفاده می شود. در این نوع اکسیژن مورد نیاز برای احتراق در محل نصب تامین شده و دود ناشی از احتراق به راحتی از دودکش نصب شده به محیط بیرون وارد می شود.

انواع فن دار در ساختمان هایی با عدم امکان تهویه مناسب و ساختمان هایی که طول لوله کم تر از 4 متر باشد به کار می روند. برخلاف نوع دودکش دار، اکسیژن مورد نیاز به وسیله یک دودکش دو از جداره از فضای بیرونی دستگاه گرفته می شود.

در این حالت مواد ناشی از احتراق و دود به وسیله دیواره داخلی به بیرون رانده می شود. یکی از مهم ترین مزایای این دستگاه های گرمایشی عدم نیاز به دودکش بوده و در نتیجه در طراحی ساختمان های مدرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع از نظر تعداد مبدل های حرارتی

انواع پکیج های دیواری

پکیج ها از نظر تعداد مبدل های حرارتی به دو دسته یک و دو مبدله تقسیم بندی می شوند. در نوع تک مبدله تنها یک مبدل حرارتی بین آب و شعله وجود دارد. این مساله باعث افزایش تشکیل رسوب در مبدل حرارتی می شود. عملکرد این دستگاه های حرارتی تا حد زیادی مشابه آب گرمکن های سریع بوده و استفاده از آن ها در حال حاضر تقریبا منسوخ شده است.

دستگاه های دو مبدله دارای دو مبدل جداگانه با عملکرد جداگانه هستند. یکی از مبدل ها بین آب و شعله قرار گرفته و مبدل دیگر آب گرم تولیدی توسط مبدل اول را گرم نگه می دارد. این نوع از دستگاه های گرمایشی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

از مزایای آن می توان به تشکیل رسوب کم تر و تولید آب گرم یکنواخت تر اشاره کرد. از معایب آن نیز می توان به استهلاک بیش تر دستگاه، نیاز به روشن بودن پمپ در تابستان و افزایش زمان گرم شدن آب اشاره کرد.

پکیج های مخزن دار

یکی از محبوب ترین انواع دستگاه های گرمایشی نوع دارای مخزن آن است. این نوع از دستگاه ها نوسانات دمای مربوط به گرمای آب را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و در مواردی آن را کاملا از بین می برد. در این دستگاه ها آب گرم مصرفی در مخزنی به اندازه 40 تا 60 لیتر ذخیره می شود.

یکی دیگر از انواع این دستگاه های گرمایشی نوع چگالشی آن است که دارای مصرف انرژی کم تری نسبت به انواع دیگر می باشد. در این دستگاه ها از انرژی گرمایی محصولات ناشی از احتراق برای پیش گرمایش آب  سرد استفاده می شود. از آن جا که در این دستگاه ها  بخار آب بعد از احتراق به علت سرد شدن، دچار چگالش می شود به این پکیج ها چگالشی گفته می شود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =